Yandex Mx ile Mailleriniz Spama Düşmesin

Firmanız için bir alan adı sahibisiniz ve mail hesaplarınız bulunmakta fakat alan adı barındırıcınız tarafından servis edilen mailleriniz

Firmanız için bir alan adı sahibisiniz ve mail hesaplarınız bulunmakta fakat alan adı barındırıcınız tarafından servis edilen mailleriniz ,ne yazık ki gmail ve hotmail’in sıkı denetimine maruz kalarak karşı tarafa iletildiğinde spam (gereksiz) klasörüne düşmekte ve buda size itibar kaybının yanısıra kimi zaman bir ihale kaybına neden olabilmekte.

Bu durumda sizin canınızı fazlasıyla sıkıyor olmalı ki şu an burada bu yazıyı okuyorsunuz. Peki mailleriniz karşı tarafa gönderildiğinde spam veya gereksiz kutusuna düşmeyip doğrudan inbox ( gelen kutusu ) a düşmesi için ne yapılabilir. Alan adı sağlayıcılarınız aksi durum söz konusu olmadığı sürece mail servisi olarak sizlere binlerce kişiyle aynı mail servisini tek bir IP ve giriş üzerinden sunmakta ve webmailler için özel bir spam koruması yönetimi kullanmamaktadır. Zira bu durum alan adı barındırıcısı için ciddi bır mali külfet içermektedir ve genellikle kurumsal hosting diye tabir edilen hosting sunucularında fiyata ciddi bir fark eklenerek müşterilerine sunulmaktadır. Bugün dünyanın en iyi mail servisleri kullanıcılarına webmailleri için çeşitli apilerle mail servisi hizmeti sağlayabilmektedir. Gmail ve hotmail bu işi aylık belirli bir ücret karşılığında yaparken Yandex gibi kendini kanıtlamaya çalışan ve pazarda haklı bir paya sahip olan firmalar kullanıcı sayısını arttırmak için ücretsiz olarak mail servislerinden yararlanılmasına izin vermektedir. Bu yazımızda alan adınızın mail servislerini nasıl yandex e kaydedebiliceğinizi ve yandex üzerinden maillerinizi nasıl alıp gönderebileceğinizden ayrıntılı olarak bahsedeceğiz. Şu bilinmelidir ki bu yazıdaki uygulama ile yandexin mail server ayarları kullanılacak ve uygulamadan sonra mail hesaplarınıza yandex üzerinden erişilecektir, doğal olarak yandex’in spam mail koruma filtresindende ücretsiz bir şekilde yararlanabilecek info@firmadi.com gibi mail hesaplarınızdan göndereceğiniz mailler yandexin mail sunucuları üzerinden gönderileceği için karşı tarafın (hotmail, gmail) doğrudan inbox’ına yani gelen kutusuna düşecektir. Biz yazımızdaki uygulamayı cpanel tabanlı bir hosting üzerinden yapacağız.

Gerekli olanlar ;
1-> Sunucunuzda Cpanel kurulu olmalı ve ftp için kullanıcı ve şifrenizi biliyor olmalısınız
2-> Yandex için bir hesabınız olmalıdır. Şayet yoksa ( https://passport.yandex.com.tr ) bu link üzerinden kayıt olabilirsiniz.

Gerekli olan yandex hesabınızın ve kullandığınız hostingin cpanel olduğunu duşunerek sözü daha fazla dolandırmadan işlemlere başlıyoruz;
1-> Yandexin kurumsal mail hesapları için kayıt yapabileceğiniz ekrana gidiyoruz.

https://kurum.yandex.com.tr/domains_add/

yandex1

Bu ekranda web site adresiniz @ işaretinden sonra yazılmalı ve Alan adı ekle tıklanmalıdır.
2-> Alan adı sahibi olduğunuzu yandex’e belirtilmesi gerekmektedir. Bu işlem için FTP yani sitenizin barındığı sunucudaki alana erişiminizin olması gerekir. Genellikle ftp şifresi cpanel veya plesk gibi yönetim paneli şifreleri ile aynıdır. Bu işlemde ftp’nize bağlanarak bizim örneğimizdeki 7c20ed032e4b.html şeklinde ki bir dosya oluşturmalı ve içine be7ac8d4e0a6 yazılması istenmiştir.

yandex2

Bu işlem şu şekilde yapılabilir ( masaüstünde fare sağ tıklanır yeni bir metin belgesi oluşturulur. Bu metin belgesi açılır ve içine yazılması istenilen kod yazılır (be7ac8d4e0a6) belge dosya farklı kaydet tıklanır ve kayıt türü olarak tüm dosyalar seçilir isim olarak 7c20ed032e4b.html yazılır ve kaydedilir. Daha sonra ftp yükleme yapılır.)

3->Ftp Yüklemesi yapıldıktan sonra Alan Adı Sahibini kontrol et sekmesi tıklanır.
4->Alan adı sahibi olduğunuz onayladıktan sonra mx kaydını yani maillerin gelip gideceği sunucu ayarlarını ayarlamada sıra.
Bu işlem için öncelikli olarak cpanelimizi açıyoruz;

mx

ve Mail sekmesi için mx Giriş ( Mx Entry ) i seçiyoruz.

Mevcut Mx Kaydını Siliyoruz.

mx2

Daha sonra E-posta Yönlendirmesinden Uzak Mail exchanger seçilmeli Değiştir Tıklanmalıdır. Akabinde Yeni kayıt eklede gördüğümüz Öncelik kutusuna 10 Yazılmalıdır. Hedef yer ise : mx.yandex.net yazılarak add new record sekmesine basılarak kayıt edilmelidir.

mx3

Daha sonra yandexin ekranına dönerek mx kaydı kontrol et tıklanmalıdır. Tıklama Çalışmıyorsa sayfayı Yenileyebilirsiniz.
İşlemlerinizi doğru bir şekilde yaptıysanız

mx5

Yandex Ekranında Görüntülenen Yeni e-Posta Hesabı ekranından ;
info@firmadi.com gibi maillerinizi açmaya sıra geldi. Burada info yada iletisim@firmaid.com gibi ne istiyorsak bu mail hesabının bilgilerini giriyoruz şifre ve ismini ve ekle butonuna basıyoruz.

https://mail.yandex.com.tr

Adresi üzerinden iletisim@firmadi.com ve şifreniz ile giriş yapabilirsiniz. Karşınıza ilk açılımda hesabınızı güvende tutabilmeniz için doğum tarihi gizli soru gibi özellikleri size soracaktır. Bunları en uygun şekilde doldurmanız sizin avantajınıza olacaktır. Burada yandex’in arayüzü ile maillerinizi okuyabilir gönderebilirsiniz. Alan adı barındırıcınızın sağladığı ve mail.firmadi.com, webmail.firmaid.com gibi adreslerden girip gönderdiğiniz mailler çalışmaz artık maillerinizi yandex üzerinden alıp göndereceksiniz ve yandexin kullanıcı arayüzünü kullanacaksınız. Play store’dan yandex’ten maillerinizi kontrol etmek için uygulamada indirebilirsiniz.

Pin It

Leave a Comment