Toplu E-posta Gönderimi (Mailing) Nedir ?

Mailing; şirketinizin veya kendinizin, elinizde bulundurduğunuz e-mail adreslerine e-posta gönderimi yapılan sistemin adıdır. Mailing, dijital pazarlamanın bir dalı

Mailing; şirketinizin veya kendinizin, elinizde bulundurduğunuz e-mail adreslerine e-posta gönderimi yapılan sistemin adıdır.

Mailing, dijital pazarlamanın bir dalı haline gelmiş, teknolojik ve internet çağına uygun reklam ve hizmet tanıtımı yapmanıza yarayan arayıcı pazarlama çeşidi olarak da gösterilmektedir.

Teknolojinin gelişmesi ve mobil kullanımının en üst seviyelere çıktığı bu günlerde internetin neredeyse en büyük pazarlama aracı olduğunu göz önüne bulundurursak, insanlara ulaşmanın en kolay yolunun internet üzerinden veya e-mail üzerinden ulaşmak olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu nedenle de hedef kitleye ulaşabileceğiniz en kolay, düşük maliyetli yoldur e-posta pazarlaması. Yeni pazarlama trendleri arasında gösterilen mailing, anca doğru hedef kitleye doğru e-posta gönderildiğinde kaliteli sonuç vermektedir. Binlerce alakasız kullanıcıya mail göndermektense, göndereceğiniz maille alakalı kullanıcılara mail göndermek her zaman net sonuçlar doğuracaktır. Kullanıcılarınızdan aldığınız izinle gönderim yapmanız en önemli faktörler arasındadır. Çünkü internet üzerinden veya 3. şahıslardan topladığınız mail adreslerine gönderim yapmanız sizi ve firmanızı lekeleyecektir. Göndermiş olduğunuz maillerin spam olarak düşmesine ve sunuculardan engellenmenize neden olacaktır.

Mail reklamı diğer reklam çeşitlerine nazaran maliyet olarak çok dah uygundur. Fakat süreklilik ve kararlılık gerektiren bir tanıtım aracıdır. Çünkü biz maillerinizi %100 başarı ile kullanıcılara ulaştırsak bile mailin sahibi konuya ilgisiz ise reklamınızı bakmadan silecektir. Eminiz ki sizde bir çok defalar bunu yapmışsınıdır. Farklı bir zamanda aynı tanıtım maili e-postanıza gelse belki de bakacaksınızdır. Bu durumu göz önünde bulundurarak mail tanıtımları sürecinde erkenden pes etmemeli ve kararlı bir şekilde devam etmelisiniz. Böylece çalışmalarımızdaki süreklilik ile gönderilerde daha yüksek başarı oranlarını ve müşteri memnuniyetini zaman içerisinde yakalayabilirsiniz.

Toplu e-posta gönderimi yaptığınız e-posta listesinde yer alan adreslerin izin alınarak bir araya getirilmiş olması önemlidir. Aksi taktirde bu işlem “istenmeyen e-posta gönderimi” veya “spam” olarak tanımlanan duruma yol açabilir. Bu durumda da müşterilerin tepkisini çekmenin yanı sıra, spam karalistelerine girme riskiniz oluşur.

E-bültenlerinizi hazırlarken aşağıdaki kurallara dikkat etmeniz gerekmektedir.

  • Sadece yazı veya sadece resim içerikli mailler hazırlamayın.
  • Büyük küçük harf ve imla kurallarına dikkat edin.
  • !!! /// *** +++ — gibi karakterleri sık sık ard arda kullanmayın.
  • Ne tek bir renk üzerinden ne de cıvıl cıvıl renklerle e-bültenler hazırlamayın.
  • Sürekli linkler vererek şuraya tıkla bunu kazan gibi ifadelerden kaçının. Gerekmediği sürece çok kullanmayın.
  • Globalde kara listeye alınmış kelimeleri kullanmayın, (cinsellik, ilaç, mortgage gibi kelimeler vb)
  • Kesinlikle mailin kimden geldiğini belli edin.(firmanızın veya kendi isminizi)
  • Maillerinizin bir konusu olmasına özen gösterin. Etkileyici sloganlarınızı bu alanda kullanmak sizlere artılar sağlayacaktır.
  • İzinsiz olarak hiçbir mail adresine e-bülten göndermeyin.
  • Kullanıcıların mail alımını istememeleri halinde, bunu size belirtecekleri bir buton veya bilgilendirme texti koyun. (üyelikten ayrıl gibi)

Ekibimizle birlikte profesyonel e-bültenler hazırlayabilir ve pazarlamanın yeni versiyonu olan mailing nasıl yapılır sorusuna cevap alabilirsiniz.

Pin It

Leave a Comment