Tasarımı Baskıya Göndermeden Önce Nelere Dikkat Etmeliyim ?

Eğer bir grafik tasarımcı iseniz, hazırladığınız çalışmayı matbaaya gönderirken bazı hususlara dikkat etmeniz şarttır. Çünkü iş sadece tasarımı

Eğer bir grafik tasarımcı iseniz, hazırladığınız çalışmayı matbaaya gönderirken bazı hususlara dikkat etmeniz şarttır. Çünkü iş sadece tasarımı hazırlayıp rahatlamakla bitmiyor. Daha bu çalışmayı baskı için bir matbaaya göndereceksiniz ve amacınız hazırladığınız çalışmanın göründüğü şekilde basılmasını sağlamak. Aksi halde hazırladığınız çalışmanın basılı halini gördüğünüzde tanımakta bir hayli zorlanabilirsiniz ve o kadar uğraştığınız grafik çalışması koca bir çöp olmuştur. Peki, bunun olmaması için nelere dikkat etmek gerekiyor?

  • Ölçüler doğru çalışılmalıdır. Dibe çok yapışık çalışmak zaten doğru bir çalışma şekli değildir. Yazdığınız yazılar ve kullandığınız resimler baskıdaki ve kesimdeki kaymalardan dolayı yarım kalabilir.
  • Baskıya gidebilecek şekilde olması için kenarlarda en az 5 mm taşma payı olmalıdır. Bu ölçü baskı sonrası yapılan kesimlerde kenarlardan fazla kaçması durumunda anormal bir görüntü çıkmasının önüne geçer.
  • Baskı için tüm çalışmalar CMYK olmak zorundadır. Ekstra renkli baskılarınız hariç.
  • Çalışmada kullanacağınız fotoğrafları / resimleri 300 dpi çözünürlükte ve uygun ölçülerde ayrıca hazırlamış olmanız gerekir. Çok küçük resimler baskıda pixel olarak göründüğü için hoş bir görüntü vermez.
  • Baskıya gönderirken harici olarak program içine çağırdığınız (Illustrator, InDesign, Coreldraw, Freehand vs.) çalışmaları eklemeyi unutmayınız. Sizin bilgisayarınızda görülen resimler aksi halde baskı yapan kişide görünmeyecektir.
  • Mümkün mertebe vektörel çalışmak en mantıklısıdır. Özellikle logoların ve çizimlerin vektörel olarak kullanılması kaliteli bir çalışma için önemli bir tercih olacaktır.
  • Çalışmaları baskıya gönderirken TIFF, EPS, PDF, AI, CDR olarak gönderebilirsiniz, ancak öncesinde baskıyı yapacak olan kişilerle görüşerek mutabık kalmanız en iyisidir. Rastgele formatta dosya göndermeniz durumunda ya istediğiniz sonucu alamazsınız, ya da karşınızdaki kişi doğru dosya formatı göndermeniz için sizi tekrar tekrar rahatsız edecektir. Ayriyetten unutmayınki dosya formatları arasındaki dönüştürme işleminde dosya bozulmaları olabilir. Bunun için gönderdiğiniz ile birlikte pdf ve jpg halinide göndermeniz baskı yapacak kişinin dosyayı kontrol etmesinde yardımcı olacaktır.
  • Mümkün olduğu kadar yazılarınızı convert’leyerek göndermeniz yararınıza olacaktır. Aksi halde çalışmada kullandığınız font karşı tarafta olmayabilir, bu da dikkatsizce baskıya gönderildiğinde kötü bir sürprizle karşılaşabilirsiniz. Eğer gönderdiğiniz kişiler yazı üzerinde değişiklik yapabileceklerse, fontu da ayrıca eklemek iyi olur.
Pin It

Leave a Comment