Opencart E-ticaret Seo Nasıl Yapılır ?

E-Ticaret sitenizin sayfa değerini artırmak için Seo çok önemli bir faktördür. Arama motorları tüm sitelere kalite puanı verdiği

E-Ticaret sitenizin sayfa değerini artırmak için Seo çok önemli bir faktördür. Arama motorları tüm sitelere kalite puanı verdiği gibi e-ticaret sitelerinide ayrı değerlendirir.

Ana sayfanıza seo yapmak için ilk önce web sitenizin aramalarda çıkmasını istediğiniz temel bir kelime belirlemeniz gerekmektedir. Bu kelimeden dofollow link ile web sitenizden link çıkışını yapmanız gerekmektedir. Bu link Aşağıdaki gibidir.

<a href=”http://www.2yaka1sehir.com” rel=”dofollow”><em>Hediye</em></a>

Bu link genellikle web sitelerin en altında kullanılır.

Web sitenizin bir copyright’ı olması gerekmektedir. Bunu da diğer rakip sitelerinizde olmadığı gibi kullanmanız gerekmektedir. Biz opencart kelimesinde google de üst sırada olmak istiyoruz ama bu kelime resmi site tarafından kullanılmakta ve google tarafından bilinmektedir bunun için ne yapıyoruz. Opencart ile ilgili yan kelime seçiyoruz. Kelimemiz “Opencart Tema ve E-Ticaret Satış Noktası” olarak yazmamız yan ve diğer temel kelimelerle varyasyon yapıp daha kolay aramalarda çıkmasını sağlıyoruz.

Amaç raiplerden farklı olmak. Arama motorları daha önce gördüğü, bildiği ve tanıdığı sitenin Copyright’ı nı başka sitede görmesi o sitenin sahte, kopya site olduğunu göstererek kalite puanını düşürmesine sebep olmaktadır. Onun için copyright verirken size özel vermenizde her zaman fayda vardır.

Siteniz Güncel olmak zorundadır. Güncellemenizi günlük yapmakta her zaman fayda vardır. Robotlar sitenizi taradığında günlük data ve ya resimsel bir değişiklik görmek istemektedir. Bu işlemi günlük yapıp robotu çağırmanız gerekmektedir. Bunun için ana dizininize robots.txt dosyası oluşturmanız gerekmektedir. Bu robots.txt dosyasına aşağıdaki paylaştığım bilgiyi yerleştirmeniz gerekmektedir.

User-agent: *
Disallow: /admin/
Disallow: /system/
Disallow: /image/

 

Sitemap: http://www.site-adresiniz.com/sitemap.xml

——————————————————————————–

Yukarıdaki sitemap adresinizi kendinize göre değiştirebilirsiniz. Oluşturduğunuz robots.txt dosyasını web sitenizin ana dizinine attıktan sonra google webmaster araçlarına da eklemeniz gerekmektedir. Aynı şekilde sitemap xml’inizi de web master araçlarına eklemeniz gerekmektedir. Ülke seçimini yapmanız gerekmektedir.

Siteniz sürekli güncel olsun dedik bunu çağırırken aşağıdaki meta kodunu kullanıyoruz.
<meta name=”robots” content=”index, follow”>
<meta name=”revisit-after” content=”1 days”>

Bu kodu sitenizin ve ya temanızın header dosyasına yerleştiriyorsunuz.

En önemli ikinci nokta iste web sitenize sürekli özgün makale girmeniz. Web sitenize sürekli makale girerek ziyaretçilerin uzunca kalacağı yararlı bilgileri paylaşacağınız makaleleri yayınlarsanız, ziyaretçilerin web sitenizde uzun süre kalmalarını sağlamış olursunuz.

Yazdığımız makale ile uygulamadan çekinen ve yapamayacak kullanıcılar lütfen bizimle irtibat haline geçiniz. Sizlere en kaliteli site içi seo analiz uygulamaları ve önerilerde bulunabilir. En büyük ispatımız aramalarda üst sıralarda çıkmamız.

Pin It

Leave a Comment