Kartvizit Tasarımı

Genel olarak kullanılan kartvizit boyutu 8.4 x 5.2 cm’dir. Bu ebat özel istek veya matbaaya göre değişiklik göstermektedir.

Genel olarak kullanılan kartvizit boyutu 8.4 x 5.2 cm’dir. Bu ebat özel istek veya matbaaya göre değişiklik göstermektedir.

Baskı, Bölgesel Parlaklık (Lak), Kabartma (Gofre), Selefon Kaplama (Mat veyaParlak), Özel Kesim (Oval Kenarlar-Şekilli Kesim vs.), Kabartma Yazı, Varak Baskı (Altın veya Gümüş Yaldız) ve Kağıt çeşidine göre (Fantazi, Tuval vs.) değişiklikler göstermektedir.

Kartvizit ana amaç olarak bir kişinin veya firmanın ünvanını, iletişim bilgilerini, logosunu ve ismini içerir.

Ana mantık; kolay anlaşılır, ve firmayı en iyi şekilde temsil etmesi olmalıdır. Her ne kadar sadece bir bilgi notu özelliği taşısa da, bir kartvizit firmanın veya kişinin karakterini yansıtır. Birçok büyük firmada, özellikle Avrupada, kartvizit bir prestij aracıdır. Bir anlamda firmanın/kişinin müşteriye ulaşmak için kullandığı kendini ifade aracıdır.
Kartviziti bir afiş haline getirmeden, sade fakat çarpıcı tasarımlar ana amaç olmalıdır. Maksimum 2 değişik font kullanmakta fayda var. İlk tercih, aynı font ailesinin değişik versiyonlarını kullanmak olmalıdır.

Kartvizitlerde kağıt türü olarak genellikle 300 gr fantazi kağıt veya 350 gr mat selefon kağıtlar tercih edilir.

• Fantazi kağıt: Kağıdın üzerindeki çukurluk yoğunluğu nedeniyle kağıt boyayı tutmaz. Kağıdın yüzeyindeki çukurluklar nedeniyle boyayı tam tutmayacağı için, baskıda boya fazla verilir. Fantazi kağıtta arka yüzey ön yüzeye göre daha düzdür.

• Amerikan Bristol: Kağıdın bir tarafı hafif pütürlü ve mat’tır diğer yüzeyi ise parlaktır. Kağıdın baskı kalitesi yüksektir.

• Selefon: Kağıdın havayla temasını kesmek ayrıca ışıktan ve sudan korumak için ürünün üstüne uygulanan ince plastik bir tabakadır. Böylelikle ürünü dış etkenlerden korur.
• Gofre: Genelde tasarımların bazı yerlerinde kabartma kullanılmasına gofre denir. Gofre için erkek ve dişi diye iki klişe hazırlanır. Erkek klişe yüksekte kalan yerler için kullanılır, dişi klişe çukurda kalan yerler için kullanılır. Gofrede dikkat edilmesi gereken nokta ise tek yüzeyli baskılarda kullanılmasıdır.
• Vernik: İşin dış etkenlere karşı korunmak, çizilmesini engellemek için ve işteki boya yoğunluğunu azaltmak için bir miktar kullanılır.
• Lak: Ürünü parlaklık kazandırmak ayrıca dış etkenlerden korumak için işe mürekkep gibi uygulanır. Ürünün sadece istenilen bölgelerine de atılabilir.

Pin It

Leave a Comment