Bounced Mail Nedir ?

Gönderdiğiniz mesajın yerine ulaşmayıp size geri sekmesidir. İki tip Bounce mesajı vardır: • Soft Bounce: Geçici sebeplerle yerine

Gönderdiğiniz mesajın yerine ulaşmayıp size geri sekmesidir.

İki tip Bounce mesajı vardır:
• Soft Bounce: Geçici sebeplerle yerine ulaşmamayı ve geri dönen e-postaları ifade eder.
• Hard Bounce: Kalıcı sebeplerle yerine ulaşmamayı ve geri dönen e-postaları ifade eder.

Özellikle web tabanlı e-posta kutusu sağlayıcılarda hedef kitlenin posta kutularına ulaşabilmek için, bounce alan adreslerin belirli süreçlerle gözlemlenip raporlanarak veritabanında gerekli temizliğin yapılması gerekir.

Hard Bounce;

Kapanmış veya aktif olmayan bir e-mail adresinden dönen e-mail bilgisi .
Normal e-mail gönderimlerinde, karşı sunucu size 5′le başlayan (kalıcı hata) hata kodu döner.

Örneğin:

550 5.1.1 no such local recipient
veya
550 550-5.1.1 The email account that you tried to reach does not exist.
Hard Bounce Çeşitleri ve Anlamları;

Mail Adresi Mevcut Değil: Mail gönderilen serverda artık böyle bir adresin olmamasıdır.İnaktif Mail Hesabı:  eMail serverda böyle bir adres var, ancak aktif olmadığı anlamına gelir.Alan Adı Mevcut Değil:  Var olmayan bir alan adına gönderim yapıldığı anlamına gelir.

 

Inbox Mail bu tür bounce işlemlerini otomatik olarak yönetir.

Soft Bounce ;

Geçici problemlerden dolayı geri dönen mail bilgisi. Mesela alıcının mail kotası dolmuş olabilir, gönderime eklediğiniz bir eklentinin boyutu, mail kutusuna uygun olmayabilir gibi. Normal e-mail gönderimlerinde, karşı sunucu size 4′le başlayan (geçici hata) hata kodu döner.

Örneğin;

Mailbox quota exceeded:mailbox is full
veya
mailbox is over quota
Soft Bounce Çeşitleri ve Anlamları;
Uzak Sunucu Yapılandırması İle İlgili Bir Problem Var: Genelde kurumsal adreslerde görünen bir hata çeşididir. Geçici olarak firmanın mail serverında bir sorun olduğu anlamına gelmektedir.
İçerik Nedeniyle Bloke Edildi : Gönderdiğiniz email içeriğinde email serverın spam filitresinin sevmediği bir içerik olduğu anlamına gelir. Bunun ne olduğunu tespit edebilmenin tek yolu o firmanın email server admini ile bizzat irtibata geçilmesidir.Kotanın Üzerinde: Mail gönderdiğiniz kişinin email alanının %100 dolu olmasıdır.Yerel Sunucu Yapılandırması İle İlgili Bir Problem Var: Sadece firmanın kendi içerisindeki email serverda bir sorun olduğu anlamına gelmektedir.
 
E-mail marketing’e yeni başlayacağım, elimde müşteri verisi yok, nereden başlayabilirim?
– Message Marketer izinli pazarlama kurallarına uygun gönderiler yapılmasını teşvik eder. Bu nedenle izinleri alınmadan, toplu olarak satınalmış veya elde edilmiş veritabanlarına gönderi yapmak, gerek iş sonuçlarına olan negatif etkisi gereği, gerekse Türkiye’deki hukuki düzenlemeler gereği doğru değildir. Böyle bir durumda, e-mail marketing’e başlamak için en etkin ve uzun vadeli sonuç üretecek adım kendi veritabanınızı toplamaya başlamaktır.
Pin It

Leave a Comment