Alan Adı Rehberi

Hemen hemen herkesin hayatına giren web siteleri ile gündeme gelen en önemli konulardan biri alan adları. Alan adı

Hemen hemen herkesin hayatına giren web siteleri ile gündeme gelen en önemli konulardan biri alan adları. Alan adı bulmak gerçekten çok zor hele bir de etkileyici, işinizi görecek, okunuşu ve yazımı uygun bir alan adı bulmak oldukça zor. Peki alan adlarının yaşam döngüsü nasıl işliyor? diyelim ki bir alan adı alıp bir site yapmak yada yaptırmak istiyorsunuz bu durumda nasıl bir yol izlemelisiniz?

Burada yapılması gereken işlemleri en başından alalım. Bir site yaptırmaya karar verdiniz. Sitenizin adı “websitem” olsun. Bu sizin şahsi sayfanız, blog sayfanız yada şirketinizin sayfası olabilir. Web sitesi yaptırmayı düşündüğünüzde ilk soru bu işi kiminle ve ne amaç için yapacağınız. Eğer web sayfası yapımı ile ilgili bilginiz yada merakınız varsa sizde yapabilirsiniz tabi ki ama bu işlerle ilgili bir bilginiz yoksa ya serbest çalışan birine yada bir ekibe bu işi vereceksiniz yada bir ajans ile çalışacaksınız…

Alan adı, bir ürünün, markanın, tüzel ya da gerçek kişilerin, tanıtımların, ürün satışının, bilgi paylaşımı, haber yayını, seyahat vb. içerikleri paylaşmak için yapılacak olan internet sitelerine kolay erişilmesini, akılda kalmasını sağlayan, karışık ip adresleri yerine kullanılan adlardır.

Alan adı satın alma

Kararınızı verdiniz web sitesi için biri ile çalışacaksınız diyelim ki ama alan adınızı siz yönetmek siz kontrol etmek istiyorsunuz. Eğer çalıştığınız kişiye bu konuda yetki verirseniz sizin yerinize zaten alan adınızı alır gerekli yönlendirmeleri yapar ve sitenizi bu alan adı altında yayınlayabilir. Ama biz burada alan adını sizin yönettiğinizi varsayarak ilerliyoruz. İlk yapmanız gereken işlem bir alan adı tescil firmasından alan adınızı sorgulatmak ve alan adınızı satın almak. Bunun için kullanabileceğiniz birçok servis sağlayıcı firma var. Karar vermeniz gereken bir diğer konu Türkiye içindne bir firma ile mi çalışacaksınız yoksa yurtdışı bir firmadan mı alan adlarınızı alacaksınız. Daha öncesinde yurtiçi ve yurtdışı birçok şirket ile çalışmış tecrübe edinmiş biri olarak şunu çok rahat söyleyebilirim ki yurtdışı firmaları ile artık çalışmanıza gerek yok çünkü yurtiçi firmaları oldukça iyi bir hizmet sunuyorlar. Özellikle panel özellikleri, hızlı yönlendirme, satın alma, tescil süresi vb. hizmetlerde oldukça iyi bir durumdalar. Dahada önemlisi kendi dilinizde hizmet alabileceğiniz canlı destek ve telefon desteği mevcut ki bu hintli çalışanlara derdinizi anlatmaktan çok daha iyi.
Tabi alacağınız firmada ICANN (İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu) olmasına dikkat edin. Neden derseniz ICANN akredite olmuş bir firmadan alırsanız hizmet kalitesi taahhütlüdür ve aldığınız alan adının tüm kontrolü şahsınıza verilir. ICANN akredite olan kurum direkt firmadır ana yerdir, diğerleri ise sıradan pazarlamacı firmalardır.
Alan adı aldığınız firmada yaşayacağınız sorunlar server yönlendirmesi, alan adı transferinde yaşanan sorunlar, mail dns kayıtları gibi durumlarda sorun yaşayabilirsiniz. Bu tip konularda destek iyi olursa hızlı bir şekilde aksiyon alırsınız yoksa işiniz zorlaşır.

Bir alan adını en fazla 1 yıl en fazla ise 10 yıl tescil ettirebilirsiniz. Ülkelere özel olan adlarında ise örneğin .tr ile biten alan adları en fazla 1 en fazla 5 yıl tescil edilebilir.

Satın alma sonrası

Evet alan adınızı satın aldınız artık herşey bitti mi tabiki hayır… daha çok işimiz var. İlk olarak sitemizi yapabilmek için bir barındırma hizmeti yani daha çok bilinen adı ile hosting almamız gerekmekte. Alan adımızı aldığımız firmanın web sitesinden bize verilen kullanıcı adı ve şifre ile giriş yaptıktan sonra alan adlarım yada benzeri bir buton ile alan adlarımızın olduğu sayfaya geçiyoruz. Bu sayfada “Name Server” adlı bir kısım olmalı bu alan tıkladığımızda karşımıza ns1.serveradi.com ve ns2.serveradi.com şeklinde iki alan gelir. Hosting hizmetini aldığınız da size verilen server adlarını bu alana girmeniz gerekmektedir. Bu alan size verilen server adlarını girdiğinizde alan adınızı bu serverlara yönlendirmiş olacaksınız. Böylece tarayıcısına sitenizin adını yazan bir kullanıcı bu servera yönlenecek bu serverda sizin dosyalarınıza erişecek ve sitenizi görüntüleyecektir.

Süresi biten alan adları

Alan adınızın yenileme zamanını geçirirseniz işte o zaman sıkıntılı bir süreç başlar. Burada dikkatli olması gereken sizsiniz çünkü çalıştığınız firma mutlaka size uyarı mailleri gönderecektir. Eğer siz bunları kulak arkası yaparsanız alan adınız “expired” olur yani süresi biter. Bu durumda şöyle bir süreç başlar. Alan adının tescil süresi bittikten sonra 40 gün boyunca yenileme işlemini gerçekleştirmeniz beklenir. Eğer yenilemeyi yapmazsanız 40 gün sonra alan adı silinme işlemi başlar, silme tamamlandıktan 35-40 gün sonra ilk gelen alır prensibi ile alan adı tekrar tescile açılır. Bu zamandan önce almak isterseniz eğer yada yenilemek isterseniz 80$ ile 300$ arasında değişen ücretler talep ediliyor. Tabi bu süreler bazen değişiklik gösterebiliyor. Örneğin Enom firması etkinleştirme için 30 gün süre veriyor bu süre geçtikten sonrada silme işlemi için 30-40 gün arası bir zaman bekliyor. En fazla 60-70 gün beklemeniz gerekiyor alan adınız geri almak için. GoDaddy ise 18 gün ödemenizi bekliyor silinmesi için ise 24 gün geçmesini bekliyor ve ortalama 40-45 gün gibi bir sürede alan adını yeniden kullanıma açıyor. Yani GoDaddy bu konuda oldukça aceleci davranıyor ki bu bazen güzel bazen ise kötü olabiliyor.
Süresi dolan alan adlarını kontrol etmeniz için SaveSpell adlı site oldukça işinize yarayacaktır.

Tescil sürenizin bitiminden itibaren 30 gün yenilemesseniz haklarınızı kaybedersiniz ve sonrasında “Redemption Period” girer ve alan adınızı yeniden almak için 80$ ile 300$ arasında bir rakam ödemeniz gerekir. Yada silinmeyi bekleyerek yeniden kayıt ettirilebilir olması için 30 gün daha beklersiniz ve ilk gelen alır ile alan adınızı almaya çalışırsınız.

Pin It

Leave a Comment