Tampon Baskı Nedir ?

Tampon baskı çeşitli ebatlardaki silikonları kullanılarak metal klişedeki baskıyı eğimli, bombeli, çukur veya düz zeminlere baskı yapma şeklidir.

Tampon baskı çeşitli ebatlardaki silikonları kullanılarak metal klişedeki baskıyı eğimli, bombeli, çukur veya düz zeminlere baskı yapma şeklidir.

Genellikle tampon baskı uygulanan promosyon ürünleri:

* Kalemler
* Termoslar
* Anahtarlıklar
* Şişeler
* Kalemlikler
* Masa Saatleri
* Çakmaklar
* Masa Setleri
* vb. bir çok plastik, ahşap promosyon ürününe baskı yapılabilir.

Tampon baskı kullanarak baskı yapılamayan ürün neredeyse yoktur. Günlük yaşamımızda kullandığımız ürünlerin bir çoğunda tampon baskı kullanılmıştır. Tampon baskı için hazırlanmış, yazı veya resimlerin klişede doldurularak veya oyularak transfer edildiği baskılardır.
Tampon baskıda kullanılan 0,20 ile 0,30 mikron arası derinlikle oyulan metal malzeme ile hazırlanan baskı kalıbına klişe diyoruz.

Klişe, baskının görüntüsünün basılacak ürüne geçişini sağlayan bir malzemedir. Klişelerden uzun yıllar boyunca faydalanılmış ve bir çok baskı sisteminde kullanılmıştır.
Baskı olacak görüntü, ahşap veya metal metal etiket üzerine bir çok farklı yöntem ile uygulandıktan sonra mürekkep ile sıvanır. Tampon makinası klişenin yüzeyini temizleyince mürekkep yalnız çukurlaştırılan yerlerin içinde kalır ve etiketin üzerindeki görüntü silikon vasıtası ile ürüne basılır.

20130128_4172-300x185 tampon-baski_15-300x199 tampon-baski-1-300x199

Pin It

Leave a Comment